Edyta Ropek piąta w Pucharze Świata w Chongqing

2013-03-24

Z bardzo dobrym czasem 8,90 sekundy Edyta Ropek rozpoczęła sezon startowy 2013. W rozegranym w chińskim Chongqing pucharze świata zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty, Elzat wywalczyła wysokie piąte miejsce.

 

Edyta Ropek podczas PŚ w Chongqing (C) Arkadiusz Kamiński

Edyta Ropek podczas PŚ w Chongqing (C) Arkadiusz Kamiński

 

Zawody w Azji zainaugurowały sezon w dyscyplinie wspinaczki sportowej na czas. Bardzo dobrze rozpoczęła go Edyta Ropek, która powtórzyła swój zeszłoroczny „personal best” z Mistrzostw Świata w Paryżu. Jednak jak przyznaje sama zawodniczka pozostaje duży niedosyt, będąc w bardzo dobrej formie liczyła na więcej.

 

Edyta podczas biegu, (C) Arkadiusz Kamiński

Edyta podczas biegu, (C) Arkadiusz Kamiński

 

Znakomicie w Chongqing zaprezentowała się inna z Polek, reprezentująca barwy Pol-Inowex Skarpa Lublin Aleksandra Rudzińska zwyciężyła rywalizację kobiet, pokonując w świetnym stylu poszczególne rywalki. Gratulacje! Do udanych swój start może zaliczyć również Marcin Dzieński, wychowanek PM Tarnów, obecnie reprezentujący barwy MKS Tarnovia awansował do ścisłego finału, w którym wywalczył wysoką czwartą lokatę.

 

Na dalszych pozycjach uplasowali się Łukasz Świrk z Speed Rock Wadowice Columbia – 8 miejsce, Jędrzej Komosiński z PGNiG  AZS PWSZ Tarnów – 11 miejsce, Klaudia Buczek z MKS Tarnovia – 14 miejsce i Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin – 16 miejsce.

Puchar Świata w Chongqing zainaugurował sezon 2013, (C) Arkadiusz Kamiński

Puchar Świata w Chongqing zainaugurował sezon 2013, (C) Arkadiusz Kamiński

 

Zawody PŚ odbywały się w formacie rekordów konkurencji na czas, jednak od tego roku zawody na których można ustanawiać rekordy świata mogą być rozgrywane na ścianach posiadających homologację IFSC. Niestety obiekt w Chongqing nie uzyskał takiej homologacji, tak więc uzyskane przez zawodników czasy mają charakter nieoficjalny.

 

Edyta Ropek podczas rozgrzewki, (C) Arkadiusz KamińskiEdyta Ropek podczas rozgrzewki, (C) Arkadiusz Kamiński

 

W rywalizacji kobiet drugie miejsce wywalczyła Julia Lewoczkina z Rosji, trzecia była jej rodaczka Julia Kapalina. Wśród mężczyzn najlepszy był Rosjanin Stanisław Kokorin, który pokonał walkowerem Czecha Libora Hrozę (Libor popełnił dwa falstarty co wyeliminowało go z rywalizacji). Trzecie miejsce zajął Chińczyk Qixin Zhong.

 

Kolejny puchar na czas odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Azerbejdżanie.

 

Wyniki rywalizacji kobiet na czas:

www.ifsc-climbing.org

Wyniki rywalizacji mężczyzn na czas:

www.ifsc-climbing.org