Przygotowania Edyty Ropek do sezonu

2013-03-01

Dużymi krokami zbliża się wspinaczkowy puchar świata. W dniach 22-23 marca w chińskim Chongqing odbędzie się pierwsza edycja tegorocznego cyklu. Intensywne treningi do zawodów realizuje Edyta Ropek (MKS Tarnovia). Dobiega końca najcięższy okres przygotowań zawodniczki wspieranej przez Grupę Azoty.

 

Edyta podczas treningu na ściance wspinaczkowej, fot. A. Kamiński Edyta podczas treningu na ściance wspinaczkowej, fot. A. Kamiński


Specjalnie dla fanów i kibiców wspinaczki sportowej postanowiliśmy przybliżyć trening Edyty. Minione miesiące to  z pewnością najcięższy okres przygotowań do sezonu. W tym czasie zawodniczka trenuje przez sześć dni w tygodniu, często realizując po dwie jednostki treningowe dziennie. Oprócz samej wspinaczki na ściankach w jego skład wchodzą przygotowania na siłowni, biegi w terenie i na bieżni, a także trening mentalny z psychologiem sportu oraz analiza nagrań i taktyki z dotychczasowych startów.

 

Treningi biegowe w terenie, fot. A. Kamiński

Treningi biegowe w terenie, fot. A. Kamiński

W Tarnowie Edyta trenuje na obiektach sportowych MKS Tarnovia, PWSZ i na swojej ściance wspinaczkowej La Roca, jeździ również do Krakowa na tamtejszą Akademię Wychowania Fizycznego. 

 


Jak bardzo wymagający jest trening Edyty Ropek? Podliczyliśmy ciężar i dystans całkowity, jaki w zeszłym roku przerzuciła i przebiegła w najbardziej intensywnym okresie przygotowań. W skali jednego miesiąca było to 80 ton ciężarów podniesionych na siłowni, 189 przebiegniętych kilometrów, oraz kilkadziesiąt godzin spędzonych na ściance wspinaczkowej. Czy to dużo? Oceńcie sami. 

 

Edyta podczas treningu, fot. A. KamińskiEdyta podczas treningu, fot. A. Kamiński


W sezonie 2013 aktualna rekordzistka Polski będzie bronić tytułu Mistrzyni Europy, który dzierży nieprzerwanie od pięciu lat. Czempionat kontynentu odbędzie się w połowie lipca w francuskim Chamonix, zaraz po tych zawodach Edyta wystartuje w prestiżowych World Games w Cali w Kolumbii. 

 

Treningi na bieżni, fot. A. KamińskiTreningi na bieżni, fot. A. Kamiński


Zapraszamy do śledzenia tegorocznych przygotowań i startów Edyty na jej oficjalnych profilach:

 

                         Profil Edyty na Facebooku Obserwuj profil Edyty na Twitterze Oficjalny kanał Edyty Ropek na youtube

 

Zapraszamy również do odwiedzania nowej oficjalnej strony internetowej Edyty Ropek www.edytaropek.pl