Edyta Ropek wystartuje w World Games 2013

2013-02-25

Edyta Ropek, zawodniczka wspierana przez Grupę Azoty, wystartuje w prestiżowych zawodach World Games, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Cali w Kolumbii. Mistrzyni wspinaczki otrzymała właśnie kwalifikację od Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej. 

World Games 2013 Cali


World Games, zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich, to rozgrywana od 1981 roku międzynarodowa impreza, organizowana rok po letnich igrzyskach olimpijskich przez International World Games Association pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. 

 

Edyta Ropek, fot. Mauro Bineli

Edyta Ropek, fot. Mauro Bineli


World Games mają za zadanie promocję nieolimpijskich dyscyplin, co umożliwiłoby włączenie ich do programu IO. Zawody w Cali dla wspinaczki sportowej będą jednym z ostatnich sprawdzianów organizacyjnych, przed 125-tą sesją MKOl, która odbędzie się we wrześniu w Buenos Aires, Argentyna. To na niej zapadnie decyzja, która z ośmiu pretendujących dyscyplin (baseball/softball, karate, squash, wushu, sporty wrotkarskie, wakeboarding, zapasy i wspinaczka sportowa) zostanie włączona do programu Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. 

 

Edyta Ropek podczas zawodów wspinaczkowych, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek podczas zawodów wspinaczkowych, fot. A. Kamiński


Dla Edyty Ropek będzie to drugi w karierze start w World Games. W 2009 roku wraz z Łukaszem Świrkiem reprezentowali Polskę podczas zawodów w Kaoshiung na Tajwanie. Wtedy Edyta wywalczyła siódme miejsce. 


Cieszę się bardzo z tej kwalifikacji. W Cali, bogatsza o doświadczenia z 2009 roku, chcę zawalczyć o jak najlepszy wynik dla Polski” – skomentowała decyzję federacji trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce. W Cali w konkurencji wspinaczki na czas wystartuje również Aleksandra Rudzińska z Lublina. 

 

Edyta Ropek i Łukasz Świrk - zdobywcy Pucharu Świata 2011, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek i Łukasz Świrk - zdobywcy Pucharu Świata 2011, fot. A. Kamiński


Warto również podkreślić, że w 2017 roku gospodarzem World Games będzie Wrocław! 

 

Linki:

World Games 2013 - www.worldgames2013.com.co/en

World Games 2017 - www.worldgames2017.pl

Komunikat IOC - www.olympic.org