Mistrzyni wspinania promuje zdrowie

2013-02-13

Zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas Edyta Ropek ambasadorem marki Centrum Zdrowia Tuchów. To już kolejny rok współpracy w tym zakresie. Zawodniczka  pomoże we współorganizowaniu zawodów wspinaczkowych o Puchar Centrum Zdrowia Tuchów, które odbędą się na początku maja na tuchowskim rynku. Centrum zadba o rehabilitację zawodniczki, zapewni także obsługę medyczną imprez wspinaczkowych, organizowanych w regionie podczas całego roku. 

 

Edyta Ropek ambasadroem Centrum Zdrowia Tuchów, fot. arch. CZT

Edyta Ropek ambasadroem Centrum Zdrowia Tuchów, fot. arch. CZT

 

Zdrowie i sport nie od dzisiaj tworzą nieodłączną parę. -  Aktywność fizyczna jest tak naprawdę kluczowa w utrzymaniu  dobrej kondycji do późnych lat. Im więcej się ruszamy tym lepiej. To jest trochę jak z samochodem, który trzymany w garażu przez wiele lat wcale nie musi być po tym czasie sprawny. Więc warto uprawiać sporty, żeby przedłużyć sobie sprawność i przede wszystkim dobre samopoczucie – tłumaczy Edyta Ropek. Dodaje, że aby nawet rekreacyjnie się wspinać trzeba także uprawiać  inne dyscypliny. - Osobiście bardzo dużo biegam przez cały sezon, teraz  także po śniegu, systematycznie chodzę na siłownię i staram się robić jak najwięcej rzeczy, które poprawiają moją kondycję  – przekonuje zawodniczka. 

 

Ubiegłoroczny sezon był dla Edyty Ropek przełomowym, ze względu na uzyskanie najlepszego wyniku w sportowej karierze. Ustanowienie podczas Mistrzostw Świata w Paryżu nowego rekordu Polski z czasem 8,90 sekundy było  po raz pierwszy na oficjalnych zawodach złamaniem bariery 9-ciu sekund. Z nowym rekordem życiowym Edyta uplasowała się na piątym miejscu tych zawodów. 

 

W minionym sezonie ambasadorka Centrum Zdrowia Tuchów, uzyskała też inny niecodzienny wynik. Podczas Pucharu Świata rozgrywanego we włoskiej dolinie di Daone, na najtrudniejszej ścianie do wspinaczki na czas – 26-cio metrowej zaporze wodnej, tarnowianka sięgnęła po zwycięstwo. Ponieważ  wygrała te prestiżowe zawody już po raz czwarty Włosi nadali jej przydomek „Queen of Speed Rock”. 

 

Medale dla najmłodszych uczestników, fot. arch. CZT

Medale dla najmłodszych uczestników, fot. arch. CZT


Finał Pucharu Świata 2012 miał niezwykle emocjonujący przebieg. Tarnowianka do końca walczyła o jak najlepszą pozycję w rankingu, plasując się tuż przed finałową edycją na drugim miejscu. Mimo iż tym razem ostatecznie uplasowała się na czwartej pozycji, podczas przedostatniej edycji w chińskim Xining pokazała klasę, zwyciężając w biegu z aktualną mistrzynią świata Julią Lewoczkiną oraz pokonując w bezpośredniej rywalizacji liderkę Pucharu Świata Alinę Gaydamakinę. 

 

Poprzednie edycje zawodów wspinaczkowych w Tuchowie, fot. arch CZTPoprzednie edycje zawodów wspinaczkowych w Tuchowie, fot. arch CZT

 

Jak przekonuje Edyta Ropek, by osiągać sukcesy ważna jest profilaktyka i regularna kontrola stanu zdrowia.  - W sporcie nawet zwykłe przeziębienie ma istotny wpływ na poziom koncentracji i może się odbić na wyniku podczas zawodów - tłumaczy.  Wspinaczka sportowa w konkurencji na czas to niezwykle wymagająca dyscyplina, z roku na rok poziom sportowy rośnie, konkurencja na świecie jest coraz większa, ponieważ do rywalizacji włączają się nowe państwa z bardzo dobrze przygotowanymi zawodnikami. Edyta Ropek od kilku lat utrzymuje się w ścisłej światowej czołówce.  W tegorocznym sezonie kondycja  będzie tarnowskiej zawodniczce potrzebna nie tylko na zawodach. Czeka ją bowiem wiele  dalekich podróży, z którymi związane są zawody Pucharu Świata. Trzy czwarte spośród nich odbywa się w Azji. Zatem - życzymy powodzenia.