Tarnowianie w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej

2016-04-29

W najbliższy weekend w mieście Chongqing w środkowych Chinach odbędzie się pierwsza edycja Pucharu Świata 2016 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Wśród reprezentantów Polski w zawodach wystartuje pięcioro Tarnowian, którzy walczyć będą o pierwsze punkty do tegorocznej klasyfikacji. 

 

Edyta Ropek, fot. Paweł Stelmach

Edyta Ropek, fot. Paweł Stelmach


W dniach 30 kwietnia – 1 maja w Chongqing rozegrana zostanie pierwsza edycja pucharu świata w popularnych czasówkach. W zawodach udział biorą zawodnicy MKS Tarnovia Grupa Azoty Start: Edyta Ropek i Michał Lewicki, a także reprezentanci KU AZS PWSZ Tarnów wspierani przez Grupę Azoty: Klaudia Buczek i Marcin Dzieński, a także zawodniczka niezrzeszona Anna Brożek. Zawody odbędą się na piętnastometrowej ściance służącej do bicia rekordu świata we wspinaczce na czas. 

 

 

Dla Edyty Ropek będzie to siedemnasty sezon startowy w imprezach tej rangi w jej sportowej karierze. Wygląda na to, że zawodniczka jest w bardzo dobrej formie, osiągając na treningach rezultaty na poziomie rekordu życiowego, patrz film z treningów :)

Tabela medalowa lata 1993-2015

Tabela medalowa lata 1993-2015


Tarnowianka od lat jest w światowej czołówce zawodników we wspinaczce na czas. Wystarczy napisać, że w historii wspinaczki sportowej, od samego początku rozegrano 91 zawodów Pucharu Świata w czasówkach. Edyta startowała w 70 edycjach! W 22 edycjach zdobywała medale (8 złotych i po 7 srebrnych i brązowych). 

Edyta Ropek rekordy w latach 2008-2015

Edyta Ropek rekordy w latach 2008-2015


W minionym roku w Chongqing Edyta wywalczyła srebrny medal. Jak będzie tym razem przekonamy się już w najbliższy weekend. W Chongqing w konkurencji na czas startują również lublinianka Aleksandra Rudzińska z KW Kotłownia oraz Tomasz Sordyl ze Speed Rock Wadowice. W konkurencji bouldering Polskę reprezentują Andrzej Mecherzyński Wiktor z CW Reni Sport, Jakub Jodłowski z KW Warszawa oraz Katarzyna Ekwińska z KW Toruń. Trzymajcie kciuki za start wszystkich reprezentantów Polski! 

 

Medalistki PŚ 2015 w Chongqing, fot. J. Komosiński

Medalistki PŚ 2015 w Chongqing, fot. J. Komosiński