Edyta Ropek podsumowuje miniony sezon startowy

2016-01-11

Za nami rok 2015, czas na podsumowanie sezonu startowego tarnowskich wspinaczy trenujących pod okiem mistrzyni tej dyscypliny Edyty Ropek. Miniony sezon obfitował w wiele sukcesów sportowych, był także czasem prężnego rozwoju grup treningowych, między innymi za sprawą programu sportowo społecznego Grupa Azoty Start. 


Sekcja zajmuje się szkoleniem ponad pięćdziesięciu młodych wspinaczy, fot. A. Kamiński

Sekcja zajmuje się szkoleniem ponad pięćdziesięciu młodych wspinaczy, fot. A. Kamiński

 

Wspinaczka sportowa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie inaczej jest w przypadku naszego miasta, co pokazuje coraz większa liczba zawodników reprezentujących tarnowskie sekcje wspinaczkowe w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jedną z grup reprezentujących Tarnów jest sekcja wspinaczki sportowej prowadzona przez Edytę Ropek i Arkadiusza Kamińskiego, działająca w Miejskim Klubie Sportowym Tarnovia.

 

Najmłodsi zawodnicy sekcji podczas pucharu w Tarnowie, fot. A. Kamiński

Najmłodsi zawodnicy sekcji podczas pucharu w Tarnowie, fot. A. Kamiński


Trenerzy poszczycić się mogą dwudziestoma zawodnikami, którzy w zeszłym roku z sukcesami reprezentowali sekcję w zawodach rangi: pucharu młodzików i dzieci, pucharach i mistrzostwach Polski, pucharach Europy juniorów, mistrzostwach świata juniorów, pucharach świata i mistrzostwach Europy seniorów. Obecnie sekcja zajmuje się szkoleniem ponad pięćdziesięciu młodych wspinaczy, w trzech grupach treningowych.  

 

Oskar Szalecki trzykrotnie zwyciężał w pucharach młodzików i dzieci, Fot. B. Szalecka

Oskar Szalecki trzykrotnie zwyciężał w pucharach młodzików i dzieci, Fot. B. Szalecka


Krasnale, dzieci i młodzicy – najmłodsza, dziecięca grupa treningowa, to przede wszystkim sukcesy dziewięcioletniego Oskara Szaleckiego, który trzykrotnie zwyciężał w Pucharach Młodzików i Dzieci (PMiD) we wspinaczce na czas, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Małych Wspinaczy zajął wysoką drugą pozycję. To także bardzo dobre wyniki: Sebastiana Florka – 5 miejsce, Wojtka Kaczówki – 6 miejsce, Darii Nawój – 7 miejsce, czy Kamila Damiana – 10 miejsce w klasyfikacji końcowej PMiD 2015. W zeszłym roku swoje pierwsze kroki w pucharowej rywalizacji stawiali: Joanna Kosiaty, Martyna Kopa, Wiktor Wojtys, Aleksander Gurgul, Gabrysia Golec, Julita Kapias i Michał Maślanka. 

 

Michał Lewicki zwyciężył Puchar Polski w Warszawie, fot. A. Kamiński

Michał Lewicki zwyciężył Puchar Polski w Warszawie, fot. A. Kamiński


Grupa młodzieżowa to zawodnicy startujący w kategoriach juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowców i seniorów. Wśród krajowych sukcesów tych zawodników trzeba wymienić wyniki Michała Lewickiego, złotego medalisty Pucharu Polski w Warszawie, trzeciego zawodnika klasyfikacji końcowej pucharu Polski 2015 seniorów w konkurencji wspinaczki na czas. Brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów we wspinaczce na czas w formacie rekordu Wiktorii Chrząszcz i Janka Gorczowskiego, czy srebrny medal Janka w Mistrzostwach Polski w formacie klasycznym. Grupę na zawodach reprezentowali również: Marek Wójcik, Daria Gromniak, Bartłomiej Podlewski, Jakub Filipowicz, Grzegorz Bogusz i Barbara Szumlańska. Szczegółowe wyniki sekcji na stronie >>

 

Zawodnicy sekcji z medalami Pucharu Polski w Toruniu, fot. A. Kamiński

Zawodnicy sekcji z medalami Pucharu Polski w Toruniu, fot. A. Kamiński


Zawodnicy sekcji rywalizowali także w zawodach międzynarodowych najwyższej rangi, zdobywając kolejne cenne doświadczenia. Michał Lewicki jest obecnie trzecim zawodnikiem męskiej reprezentacji Polski, w klasyfikacji generalnej PŚ 2015 seniorów uplasował się na 33 miejscu. W Akademickich Mistrzostwach Europy wywalczył wysokie szóste miejsce w rywalizacji na czas. W Mistrzostwach Europy seniorów Michał uplasował się na 21 miejscu, Marek Wójcik na 23 miejscu. Miniony rok był pierwszym, w którym nasi juniorzy startowali w zawodach międzynarodowych. Zawodnicy rywalizowali między innymi w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów, w których najlepiej wystartowała Wiktoria Chrząszcz zajmując 24 miejsce w konkurencji na czas. Wyjazdy na imprezy krajowe i międzynarodowe był możliwy dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta Tarnowa oraz Grupy Azoty.  Na podstawie wyników z 2015 roku kwalifikację do Kadry Narodowej PZA we wspinaczce sportowej na sezon 2016 otrzyma sześciu zawodników sekcji. 

 

Edyta Ropek z srebrem Pucharu Świata w Chongqing, fot. arch. E. Ropek

Edyta Ropek z srebrem Pucharu Świata w Chongqing, fot. arch. E. Ropek


Mistrzyni wspinaczki Edyta Ropek z powodzeniem łączy pracę trenerską z własnymi przygotowaniami do zawodów, odnosząc przy tym spore sukcesy. Tarnowianka wróciła na szczyt, jest najwyżej klasyfikowaną w światowych rankingach zawodniczką reprezentacji Polski. Plasuje się na bardzo dobrej, piątej pozycji zestawienia najlepszych zawodniczek Pucharu Świata 2015. W zeszłorocznych Mistrzostwach Europy wystartowała najlepiej spośród uczestniczących w zawodach Polek, zajmując wysokie piąte miejsce. Jednak najbardziej satysfakcjonującą rzeczą dla niej samej jest podniesienie własnego poziomu sportowego. Po kontuzji z 2013 roku nie ma już prawie śladu, podczas Mistrzostw Europy w Chamonix Edyta ustanowiła swój nowy oficjalny rekord życiowy na trasie służącej do bicia rekordu świata, wynosi on 8,10 sekundy. 

 

Zawodnicy sekcji podczas obozu sportowego w Zakopanem, fot. arch. E. Ropek

Zawodnicy sekcji podczas obozu sportowego w Zakopanem, fot. arch. E. Ropek


Sekcja nie zwalnia tempa, w grudniu zawodnicy rozpoczęli intensywne przygotowania do kolejnego sezonu startowego, miedzy innymi podczas obozu sportowego w Zakopanem. Obecnie zawodnicy trenują przez pięć dni w tygodniu: na ściankach wspinaczkowych, na siłowni oraz w terenie.  Dokonania sekcji wspinaczkowej można śledzić na stronie internetowej: www.wspinaczka.program-start.pl