Edyta Ropek w czołówce najlepszych zawodniczek Europy

2015-07-14

Edyta Ropek podsumowuje swój start w mistrzostwach Europy, dla świetnie przygotowanej Tarnowianki były to kolejne zawody tego sezonu, podczas których zaprezentowała wysoką formę sportową, stając się jednocześnie liderką kobiecej reprezentacji Polski. W mistrzostwach zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty zajmuje piąte miejsce i ustanawia nową życiówkę z czasem 8,10 sekundy. 


Skoncentrowana przed startem Edyta Ropek, Chamonix 2015, fot. A. Kamiński

Skoncentrowana przed startem Edyta Ropek, Chamonix 2015, fot. A. Kamiński


Wielkie sportowe emocje towarzyszyły zmaganiom wspinaczy sportowych podczas zawodów rozgrywanych u podnóża Mont Blanc. Czwarta edycja pucharu świata, będąca zarazem mistrzostwami Europy to najmocniej obsadzone zawody tego sezonu. I właśnie w gronie najlepszych zawodników tego wydarzenia znalazła się Edyta Ropek, która po raz kolejny udowadnia swoją wysoką dyspozycję sportową, zajmując najwyższą lokatę spośród startujących reprezentantek Polski. 

 

W Chamonix zawodniczka ustanawia swój nowy rekord życiowy, fot. A. Kamiński

W Chamonix zawodniczka ustanawia swój nowy rekord życiowy, fot. A. Kamiński


Start w Chamonix to bardzo dobre biegi Edyty w trakcie poszczególnych rund zawodów. Eliminacje przechodzi z czasem 8,26 sekundy, co jest jej nowym rekordem dla tej rundy zawodów. W finale ustanawia swój nowy rekord życiowy, w biegu z Ukrainką Alla Marenych wygrywa stosunkiem czasów 8,10 sekundy do 8,62 sekundy. W kolejnym pojedynku, z Rosjanką Anną Tsyganową, pomimo błędu ponownie uzyskuje bardzo dobry czas 8,13 sekundy, niestety jej rywalka jest szybsza o sześć setnych sekundy i to ona przechodzi do kolejnej fazy finału. Edyta zajmuje piąte miejsce. 

 

Pojedynek z Rosjanką Anną Tsyganową, fot. A. Kamiński

Pojedynek z Rosjanką Anną Tsyganową, fot. A. Kamiński


Tarnowianka jest obecnie najbardziej doświadczoną zawodniczką startującą w pucharach świata. Z powodzeniem rywalizuje z dużo młodszymi od siebie zawodniczkami, co biorąc pod uwagę niedawną operację przeszczepu więzadła krzyżowego w kolanie, jest godne podziwu. Przed operacją, w 2013 roku rekord Edyty wynosił 8,90 sekundy, obecnie z zawodów na zawody poprawia swoją życiówkę, udowadniając, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. 

 

Marek Wójcik debiutuje w zawodach międzynarodowych, fot. A. Kamiński

Marek Wójcik debiutuje w zawodach międzynarodowych, fot. A. Kamiński


W Chamonix startują również podopieczni Edyty Ropek, objęci programem sportowo-społecznym Grupa Azoty Start, debiutujący w zawodach tej rangi Marek Wójcik i Michał Lewicki. Dla Marka były to pierwsze w jego sportowej karierze zawody międzynarodowe, dlatego najważniejsze było zdobycie cennego doświadczenia. Michał, który dotychczas startował w Pucharach Europy Juniorów, potwierdził dobrą formę, ustanawiając swoją nową życiówkę z czasem 7,33 sekundy. Ostatecznie w mistrzostwach Michał uplasował się na dwudziestym czwartym miejscu, Marek był dwudziesty szósty. 

 

Michał Lewicki ustanawia nową życiówkę podczas oficjalnych zawodów, fot. A. Kamiński

Michał Lewicki ustanawia nową życiówkę podczas oficjalnych zawodów, fot. A. Kamiński


Po czterech edycjach pucharu świata Edyta Ropek jest najwyżej klasyfikowaną zawodniczką naszej reprezentacji, zajmuje obecnie piąte miejsce w światowym rankingu IFSC 2015. Do zakończenia sezonu pozostała jedna edycja, która odbędzie się w dniach 17-18 października w chińskim Wuijang. Mistrzami Europy w Chamonix zostają Francuska Anouck Jaubert i Czech Libor Hroza. 

 

Miejsca Polaków w mistrzostwach Europy w Chamonix

 

Konkurencja wspinaczki na czas

3m. – Marcin Dzieński, KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty

5m. - Edyta Ropek, MKS Tarnovia Grupa Azoty,

7m. - Aleksandra Rudzińska, Pol-Inowex Skarpa Lublin,

9m. - Klaudia Buczek, KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty

15m. - Patrycja Chudziak, Pol-Inowex Skarpa Lublin,

16m. - Anna Brożek, KU AZS PWSZ Tarnów,

18m. - Jędrzej Komosiński, KU AZS PWSZ Tarnów, Rab, 

20m. - Monika Prokopiuk, Pol-Inowex Skarpa Lublin,

20m. - Rafał Hałasa, Pol-Inowex Skarpa Lublin,

24m. - Michał Lewicki, MKS Tarnovia, Grupa Azoty Start

26m. - Marek Wójcik, MKS Tarnovia, Grupa Azoty Start

 

Konkurencja wspinaczki prowadzenie

37m. - Katarzyna Ekwińska, KW Toruń,

 

Wyniki pucharu świata w Chamonix

Kobiety na czas: www.ifsc-climbing.org

Mężczyźni na czas: www.ifsc-climbing.org