Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej już w tą sobotę

2015-07-08

Przed nami mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej, najważniejsze zawody sezonu 2015. Mistrzostwa rozegrane zostaną w francuskim Chamonix w dniach 10-12 lipca, reprezentacja Polski to aż dwunastu zawodników reprezentujących kluby sportowe z Lublina, Tarnowa i Torunia! Zapraszamy do oglądania relacji LIVE z finałów tych zawodów! 


ME

Reprezentacja Polski jest już w drodze do francuskiego kurortu u podnóża Mont Blanc, słynnego na całą Europę miasteczka Chamonix. To właśnie tu w najbliższy weekend spotkają się jedni z najlepszych zawodników świata i starego kontynentu, podczas tegorocznych mistrzostw Europy, będących jednocześnie czwartą edycji pucharu w konkurencji wspinaczki na czas i pierwszą w konkurencji wspinaczki prowadzenie. 

 

Edyta Ropek podczas Pucharu Świata w Chamonix w 2014 roku, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek podczas Pucharu Świata w Chamonix w 2014 roku, fot. A. Kamiński

 

Polska tradycyjnie wystawi liczną i bardzo silną reprezentację, drużynę ze sporymi szansami na walkę o pozycje medalowe. Właśnie w Chamonix, dwa lata temu Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin) i Marcin Dzieński (KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty), wywalczyli tytuły wicemistrzów Europy. Na zawodach nie zabraknie również wicemistrzyni świata Klaudii Buczek (KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty) oraz świeżo upieczonej Mistrzyni Europy Juniorów Patrycji Chudziak z Pol-Inowex Skarpa Lublin. W zawodach zobaczymy również, klasyfikowanych w tym sezonie w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników świata Monikę Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin) i Jędrzeja Komosińskiego (KU AZS PWSZ Tarnów, RAB). Swój debiut w zawodach tej rangi, dzięki programowi Grupa Azoty Start odnotują młodzi zawodnicy reprezentujący barwy MKS Tarnovia Michał Lewicki i Marek Wójcik. W imprezie wystartują również Rafał Hałasa z Pol-Inowex Skarpa Lublin i Anna Brożek z KU AZS PWSZ Tarnów. W konkurencji wspinaczki prowadzenie zobaczymy także Katarzynę Ekwińską z KW Toruń. 

 

Edyta Ropek podczas zawodów PŚ w Chamonix, fot. A. KamińskiEdyta Ropek podczas zawodów PŚ w Chamonix, fot. A. Kamiński

 

Edyta Ropek, dla tej zawodniczki start w Chamonix to szesnasty w karierze sportowej występ w imprezie rangi mistrzowskiej. W ciągu ostatnich piętnastu lat tarnowianka wywalczyła dwa złote medale, jedno srebro i jeden brąz, trzy razy zajmowała czwarte miejsce, trzy razy była piąta, raz siódma i dziewiąta, dwa razy zajmowała dziesiątą lokatę, a starty w zawodach tej rangi rozpoczęła od zajęcia trzynastego miejsca podczas mistrzostw Europy 2000 w Monachium!

 

Skupiona przed startem, Edyta Ropek podczas PŚ 2014, fot. A. Kamiński

Skupiona przed startem, Edyta Ropek podczas PŚ 2014, fot. A. Kamiński

 

Po dwóch latach ciężkiej pracy, po operacji przeszczepu więzadła krzyżowego w kolanie, dzięki pomocy mojego trenera Marcina Nowaka jestem bardzo dobrze przygotowana do tych zawodów . Do startu w Chamonix podchodzę ze spokojem.” - powiedziała przed zawodami mistrzyni Europy. 

 

 

Rywalizacja zawodników w konkurencji wspinaczki na czas odbędzie się w najbliższą sobotę jedenastego lipca. Zapraszamy do oglądania relacji LIVE z rundy finałowej, która odbędzie się o godzinie 21:30 na kanale: www.ifsc-climbing.org

 

Program zawodów: 

Sobota, 11 lipca

 

14.00 – 15.00 – oficjalny trening zawodników

15.00 – 16.00 – runda eliminacyjna

21.30 – 22.30 - runda finałowa

22.30 – ceremonia dekoracji