Edyta Ropek najwyżej w Pucharze Świata w Haiyang

2015-07-01

W zakończonej w miniony weekend, trzeciej edycji pucharu świata we wspinaczce sportowej, najwyżej klasyfikowanym zawodnikiem reprezentacji Polski była reprezentantka Grupa Azoty MKS Tarnovia, Edyta Ropek. Tarnowianka potwierdziła wysoką formę, zajmując w tej edycji pucharu piąte miejsce.


Uśmiechnięta Edyta Ropek podczas wyjazdu do Chin, fot. Jędrzej Komosiński

Uśmiechnięta Edyta Ropek podczas wyjazdu do Chin, fot. Jędrzej Komosiński


Tym razem bez medalu, jednak z potwierdzeniem wysokiej formy wraca do Polski trzykrotna zdobywczyni pucharu świata Edyta Ropek. Polka do rundy finałowej awansowała na piątej pozycji. W finale pokonała Austriaczkę Ninę Lach, awansując do kolejnej fazy zawodów. W walce o awans do strefy medalowej Edyta zmierzyła się z reprezentantką Francji Anouck Jaubert, niestety szybsza reakcja startowa francuski daje jej przewagę, której Edyta pomimo dobrego biegu nie była w stanie nadrobić. Francuska zwycięża ten bieg stosunkiem czasów 8,22 sekundy do 8,40 sekundy Polki. Edyta sklasyfikowana jest na piątej pozycji, najlepszej osiągniętej przez reprezentanta Polski podczas tych zawodów. 

 

Edyta Ropek trenerem programu Grupa Azoty Start

Awans do strefy medalowej nie udaje się również pozostałym reprezentantką Polski, pomimo tego, że do jednej czwartej finału awansowały aż cztery nasze zawodniczki. Wysokie miejsca zajmują, sklasyfikowana na szóstej pozycji Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lublin, na siódmej jej klubowa koleżanka Patrycja Chudziak, na ósmej zawodniczka KU AZS PWSZ Tarnów Klaudia Buczek

 

W 2013 roku Edyta Ropek startowała w Haiyang z ochronną ortezą, fot. A. Kamiński

W 2013 roku Edyta Ropek startowała w Haiyang z ochronną ortezą, fot. A. Kamiński


Ósme miejsce zajmuje, świetnie dysponowany Marcin Dzieński z KU AZS PWSZ Tarnów, awans do finału na drugiej pozycji z czasem 6,13 sekundy, dawał spore nadzieje na walkę o jak najlepszy rezultat w finale. Niestety błąd w biegach jednej czwartej kosztuje go brak awansu do strefy medalowej. Mimo tego Marcin utrzymuje wysoką pozycję w klasyfikacji generalnej pucharu świata, po trzech edycjach zajmuje drugie miejsce! 

 

 

W finale rywalizowali również Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin i Jędrzej Komosiński z KU AZS PWSZ Tarnów, zajmując odpowiednio dobre dziewiąte i dziesiąte miejsce. Na piętnastej pozycji rundy finałowej uplasowała się Anna Brożek z KU AZS PWSZ Tarnów.  Poza finałem znalazł się Tomasz Sordyl ze Speed Rock Wadowice, ten stawiający swoje pierwsze kroki w rywalizacji seniorskiej zawodnik, sklasyfikowany został na dwudziestym pierwszym miejscu. 

 

IFSC Climbing World Cup series

 

Po trzech edycjach pucharu, najwyżej klasyfikowanym zawodnikiem reprezentacji jest wspomniany Marcin Dzieński, Edyta Ropek po zawodach w Haiyang plasuje się na piątej pozycji. Szóste miejsce zajmuje Aleksandra Rudzińska, siódme Patrycja Chudziak, ósma jest Klaudia Buczek i Jędrzej Komosiński. Dziewiąte miejsce zajmuje Monika Prokopiuk, jedenasta jest Anna Brożek. Tomasz Sordyl klasyfikowany jest na dwudziestej ósmej pozycji. 

 

Kolejna edycja pucharu, będąca zarazem mistrzostwami Europy, odbędzie się w dniach 10-12 lipca w francuskim Chamonix. 

 

Puchar Świata w Haiyang, wyniki:

Konkurencja na czas kobiet: www.ifsc-climbing.org

Konkurencja na czas mężczyzn: www.ifsc-climbing.org

 

Ranking Pucharu Świata 2015, po zawodach w Haiyang:

Konkurencja na czas kobiet: www.ifsc-climbing.org

Konkurencja na czas mężczyzn: www.ifsc-climbing.org