Podsumowanie akcji „Wspinanie to wyzwanie”

2015-01-03

Pod koniec grudnia zakończyła się realizowana w naszym mieście, przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowa i Polskiego Związku Alpinizmu, akcja bezpłatnych zajęć wspinaczkowych w ramach ogólnopolskiego programu „Wspinanie to wyzwanie”. Ponad setka dzieci miała możliwość uczęszczania na treningi prowadzone przez instruktorów wspinaczki i mistrzynię tej dyscypliny Edytę Ropek.


Bezpłatne zajęcia wspinaczkowe dla dzieci, fot. A. Kamiński

Bezpłatne zajęcia wspinaczkowe dla dzieci, fot. A. Kamiński

Projekt współfinansowany ze środków UMT


Miejski Klub Sportowy Tarnovia był organizatorem realizowanych od września do końca grudnia bezpłatnych zajęć wspinaczkowych dla dzieci. W podzielonej na trzy nabory akcji udział wzięła ponad setka dzieci w wieku: szkoły podstawowe i gimnazja. Pod okiem instruktorów, również mistrzyni wspinaczki Edyty Ropek, uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił na ściankach wspinaczkowych, nauki zasad bezpieczeństwa i asekuracji, poznania technik wspinaczkowych, nauki wiązania węzłów czy poznania różnych konkurencji wspinaczkowych.

 

Nauka wiązania węzłów wspinaczkowych, fot. A. Kamiński

Nauka wiązania węzłów wspinaczkowych, fot. A. Kamiński

PZA

W ramach akcji trzydziestego listopada klub zorganizował zawody wspinaczkowe w konkurencji wspinaczki na czas, w których uczestniczyło około trzydzieścioro dzieci. Szóstego grudnia w dniu Mikołajek zorganizowano również bezpłatne zajęcia wspinaczkowe dla podopiecznych placówek opiekuńczo wychowawczych z Tarnowa. 

 

Najlepsze uczestniczki zawodów wspinaczkowych w kategorii krasnali, fot. A. Kamiński

Najlepsze uczestniczki zawodów wspinaczkowych w kategorii krasnali z Edytą Ropek, fot. A. Kamiński

MSiT

Najlepsi uczestnicy akcji „Wspinanie to wyzwanie” wzięli udział w trzech wyjazdach na ścianki wspinaczkowe: do Jaworzna, Nowego Sącza i Krakowa, dzięki czemu mieli możliwość poznania rożnych obiektów wspinaczkowych. Objawiły się nowe talenty, a cieszącym efektem realizowanego projektu jest fakt, że klub pozyskał nowych zawodników - ośmioro uczestników zajęć zapisało się do sekcji wspinaczki sportowej prowadzonej przez Edytę Ropek i Arkadiusza Kamińskiego. 

 

Nauka wspinaczki z dolną asekuracją, fot. A. Kamiński

Nauka wspinaczki z dolną asekuracją, fot. A. Kamiński

Tarnovia


„Wspinanie to wyzwanie” był ogólnopolskim projektem realizowanym w takich miastach jak Lublin, Warszawa, Jaworzno, Wrocław i Bytom. Zadanie dofinansowane było ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki przy wsparciu Urzędu Miasta Tarnowa. Akcja koordynowana była przez Polski Związek Alpinizmu. Partnerem technicznym projektu była firma Lhotse – producent sprzętu wspinaczkowego. 

 

Sekcja wspinaczkowa Edyty Ropek pozyskała nowych zawodników, fot. A. Kamiński

Sekcja wspinaczkowa Edyty Ropek pozyskała nowych zawodników, fot. A. Kamiński

Lhotse

 

Poniżej zdjęcia z wyjazdu wspinaczkowego na ściankę Avatar w Krakowie, w którego realizacji pomagali również starsi zawodnicy z sekcji wspinaczkowej Edyty Ropek klubu MKS Tarnovia.