Edyta Ropek rozpoczęła przygotowania do PŚ 2013

2012-12-10

Ruszyły przygotowania zawodniczki MKS Tarnovia Grupa Azoty Alpinus Team Edyty Ropek do sezonu startowego 2013. Tarnowianka od tygodnia przebywa na obozie treningowym w Zakopanem, będącym pierwszym etapem cyklu treningów, których celem jest przyszłoroczny puchar świata.

Edyta Ropek w Tatrach, rok 2011, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek w Tatrach, rok 2011, fot. A. Kamiński

 

Po zakończeniu startów w PŚ 2012, którego finałowe edycje odbyły się w Azji, najlepsza Polska zawodniczka we wspinaczce na czas miała chwilę odpoczynku i przerwy od treningów. Okres ten nieubłaganie dobiegł końca i Tarnowianka rozpoczęła kolejne przygotowania. Mimo iż, pierwsze zawody odbędą się dopiero pod koniec marca, Edyta już teraz myśli o jak najlepszym przepracowaniu okresu zimowego.

Rekordzistka Polski od tygodnia buduje formę w górach, trenując w Tatrach z grupą lekkoatletów. „Pierwsze treningi rozpoczęłam już w połowie listopada, teraz przygotowania ruszyły pełna parą. Polskie góry są świetnym miejscem do biegania, sporo czasu spędzamy na tatrzańskich szlakach, rozpoczęłam również trening na siłowni” – komentuje z Zakopanego aktualna mistrzyni Europy.

Warto podkreślić, że Edyta Ropek z roku na rok podnosi swój poziom sportowy. Na ściance wspinaczkowej służącej do bicia rekordu świata, na której rejestrację rekordów rozpoczęto pięć lat temu, zawodniczka co roku poprawia swój „Persolan Best”. W 2008 roku wynosił on 11,18 sekundy (ME Paryż), w 2009 roku Edyta poprawiła ten wynik na 10,57 s. podczas PŚ w Chamonix. W pucharze świata w Huaiji w 2010 roku po raz pierwszy złamała magiczne 10 sekund, uzyskując czas 9,76 s. - będący ówczesnym rekordem Europy. W 2011 roku forma Edyty ponownie wzrosła, zwycięstwo w PŚ w Chamonix i nowa życiówka z czasem 9,19 s. Wreszcie w 2012 roku kolejny rekord Edyty, złamanie 9 sekund i ustanowienie wyniku 8,90 sekundy podczas mistrzostw świata w Paryżu, który jest obecnym rekordem Polski.

 

Na tatrzańskim szlaku, fot. Edyta Ropek

Na tatrzańskim szlaku, fot. Edyta Ropek

Przyszłoroczny kalendarz wspinaczy na czas zapowiada się niezwykle ciekawie. Sezon rozpoczną zawody w chińskim Chongqing, w drugiej połowie czerwca puchar po raz pierwszy zawita do stolicy Azerbejdżanu. Przyszłoroczne mistrzostwa Europy seniorów odbędą się w francuskim Chamonix. We wrześniu odbędą się dwie edycje pucharu, we włoskim Arco i rosyjskim Perm. Tradycyjnie już, finałowe zmagania przeniosą się do Azji, po raz pierwszy w nowej lokalizacji dwa puchary zostaną rozegranee w chińskich Wujiang i Haiyang. Ostatnia edycja , podobnie jak w tym roku, odbędzie się w południowo koreańskim Mokpo.