Polacy w światowej czołówce PŚ we wspinaczce sportowej!

2014-10-19

Zawodnicy reprezentacji Polski w dyscyplinie wspinaczki sportowej, startujący w konkurencji na czas, zakończyli sezon podczas ostatniej edycji pucharu świata. Zawody odbyły się w dniach 18-19 października w chińskiej miejscowości Wujiang. Aż sześcioro Polaków znalazło się w pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu pucharu świata IFSC.

Marcin Dzieńskim trzecim zawodnikiem PŚ 2014, fot. A. Kamiński

Najlepiej w tym sezonie startował Marcin Dzieński (MKS Tarnovia, Grupa Azoty), który wywalczył w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce, zwyciężając miedzy innymi w pucharze świata w Mokpo oraz zajmując dwa razy drugie miejsce podczas PŚ w Chamonix i PŚ w Haiyang.

Klaudia Buczek czwarta w rankingu PŚ 2014, fot. A. Kamiński

Na czwartej pozycji uplasowała się Klaudia Buczek (KU AZS PWSZ Tarnów, Grupa Azoty), świeżo upieczona wicemistrzyni świata z Gijon najlepsze starty zanotowała właśnie w Azji, gdzie dwukrotnie była czwarta.

Aleksandra Rudzińska szósta zawodniczka pucharu świata 2014, fot. A. Kamiński

Bardzo dobre, biorąc pod uwagę nieobecność Lublinianki podczas dwóch ostatnich edycji, szóste miejsce zajęła Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin), która trzykrotnie awansowała do ścisłego finału, raz plasując się na drugiej pozycji podczas PŚ w Chamonix.  Ola jest również aktualną, drugą wicemistrzynią świata z Gijon.

Monika Prokopiuk - siódme miejsce w PŚ'14, fot. A. Kamiński

Siódme miejsce wywalczyła Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin), ta doświadczona zawodniczka startowała regularnie we wszystkich edycjach, odnotowując najlepszy wynik, piąte miejsce, podczas PŚ w Mokpo.

Edyta Ropek miejsce dziewiąte w PŚ 2014, fot. A. Kamiński

Na dziewiątej pozycji rankingu PŚ 2014 uplasowała się czterokrotna medalistka tego zestawienia Edyta Ropek (MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat). Tarnowianka po raz trzynasty w karierze plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek świata.  Edyta jest również najszybszą zawodniczką reprezentacji Polski w tym sezonie na ścianach posiadających homologację IFSC, uzyskując podczas pucharu w Arco czas 8,44 sekundy. W tegorocznych mistrzostwach świata w Gijon była czwarta.

Patrycja Chudziak dziesiąta zawodniczka pucharu świata 2014, fot. A. Kamiński

Dziesiąte miejsce wywalczyła juniorka, siedemnastoletnia Patrycja Chudziak (Pol-Inowex Skarpa Lublin), która startując tylko w czterech z siedmiu tegorocznych edycji,  podczas pucharu w Mokpo zdołała wywalczyć trzecie miejsce i uzyskać świetny czas 8,50 sekundy. Patrycja jest również aktualną, drugą wicemistrzynią Europy Juniorek z Edynburga, a także czwartą zawodniczką tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorek z Noumea.

Zwycięzca PŚ 2014 Danyil Boldyrev, fot. A. Kamiński

Pozostałe miejsca Polaków w klasyfikacji generalnej to: 15 miejsce Jędrzej Komosiński (KU AZS PWSZ Tarnów), 30 miejsce Łukasz Świrk (Speed Rock Wadowice), 35 miejsce Anna Brożek (PM Tarnów), 44 miejsce Rafał Hałasa (Pol-Inowex Skarpa Lublin), 48 miejsce Karol Denis (Pol-Inowex Skarpa Lublin), 55 miejsce Michał Lewicki (MKS Tarnovia), 65 miejsce Tomasz Sordyl (Speed Rock Wadowice).

Zwyciężczyni pucharu świata 2014 Mariia Krasavina, fot. A. Kamiński

Puchar Świata 2014 we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas zwyciężyli Rosjanka Mariia Krasavina i Ukrainiec Danyil Boldyrev. Na drugim miejscu uplasowali się Rosjanka Iuliia Kaplina i Czech Libor Hroza. Trzecie miejsce wywalczyła Francuska Anouck Jaubert i wspomniany Marcin Dzieński