Edyta Ropek awansuje w klasyfikacji PŚ 2014

2014-06-25

W miniony weekend w chińskiej miejscowości Haiyang odbyła się trzecia edycja pucharu świata we wspinaczce sportowej. Trudny start odnotowała Edyta Ropek z MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat, której kontuzja kolana nadal daje się we znaki. Mimo przeciwności tarnowianka zajęła dziesiąte miejsce i awansowała na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej pucharu świata 2014! 


IFSC World Cup 2014

 

Świetna dyspozycja i wysoka forma Edyty Ropek nie wystarczyły do nawiązania walki ze światową czołówką. Niestety po bardzo szybkich biegach podczas praktyk niespodziewanie spuchło kontuzjowane kolano, co miało wpływ na precyzję podczas samych eliminacji.   Błędy które Edyta popełniła podczas startu spowodowały, że czasy były gorsze od treningowych, w konsekwencji zdecydowało to o braku awansu do finału i sklasyfikowaniu jej na dziesiątej pozycji. Pomimo słabszego startu Edyta awansowała z trzynastego na ósme miejsce w tegorocznej klasyfikacji generalnej pucharu świata! 

 

Edyta Ropek w Haiyang, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek w Haiyang, fot. A. Kamiński


Rewelacyjny start w Haiyang odnotował Marcin Dzieński z AZS PWSZ Tarnów, który awansował do ścisłego finału i dopiero tu uległ Chińczykowi Qixin Zhong, zajmując bardzo dobre drugie miejsce. We wcześniejszej rundzie Marcin ustanowił nowy rekord Polski na dystansie 15 metrów – 6,08 sekundy. Tarnowianin klasyfikowany jest obecnie na piątej pozycji rankingu PŚ. 

 

Edyta Ropek podczas zawodów w Haiyang w 2013 roku, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek podczas zawodów w Haiyang w 2013 roku, fot. A. Kamiński


Niska frekwencja podczas tych zawodów, brak finałowej szesnastki, nie pomogły pozostałym reprezentantkom Polski. Słaby start odnotowały Klaudia Buczek z KU AZS PWSZ Tarnów i Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin. Klaudia mimo awansu do finałowej ósemki, nie była w stanie złamać czasu dziewięciu sekund  oddając zwycięstwo Rosjance Marii Krasawinie  - 8,72 s. do 9,28 sekundy, zawodniczka sklasyfikowana zostaje na siódmym miejscu, utrzymując szóste miejsce w rankingu PŚ. Czas Moniki Prokopiuk z eliminacji 9,81 sekundy, zagwarantował jej dziewiąte miejsce i awans w generalce z czternastego na dziesiąte miejsce. 

 

Zawody we wspinaczce na czas w chińskim Haiyang, fot. A. Kamiński

Zawody we wspinaczce na czas w chińskim Haiyang, fot. A. Kamiński

 

Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lublin w wyrównanym biegu zwycięża z Rosjanką Aliną Gaydamakiną czasami 8,88 s. do 8,95 sekundy i jako jedyna z Polek awansowała do ścisłego finału. Niestety w kolejnych biegach, podobnie jak Edyta Ropek popełniała błędy, które w konsekwencji doprowadzają do nie ukończenia obu finałowych biegów. Lublinianka zajmuje czwarte miejsce i utrzymuje piątą pozycję w rankingu.  

 

W Haiyang zwycięża Rosjanka Maria Krasawina, przed swoja rodaczką Iuliią Kapliną, trzecie miejsce zajmuje Francuska Anouck Jaubert. W rywalizacji mężczyzn zwycięża wspomniany Qixin Zhong, przed Marcinem Dzieńskim i Danylo Boldyrevem z Ukrainy. 

Kolejna edycja pucharu świata we wspinaczce na czas odbędzie się 10-11 lipca we francuskim Chamonix. 

 

Wyniki PŚ w Haiyang - czasówki kobiet: www.ifsc-climbing.org

Wyniki PŚ w Haiyang - czasówki mężczyzn: www.ifsc-climbing.org

 

Klasyfikacja PŚ 2014 - kobiet - ranking IFSC

Klasyfikacja PŚ 2014 - mężczyzn - ranking IFSC