Trwa wspinaczkowy Puchar Świata 2014

2014-05-19

Na przełomie kwietnia i maja rozegrane zostały dwie pierwsze edycje Pucharu Świata 2014 we wspinaczce sportowej. Rozpoczęcie sezonu tradycyjnie odbyło się w chińskiej miejscowości Chongqing, gdzie rozegrano zawody w konkurencjach wspinaczki na czas i bouldering. Kolejne zawody miały miejsce w Baku (Azerbejdżan).

Wracająca do mistrzowskiej formy zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat Edyta Ropek znajduje się aktualnie na 12 pozycji w rankingu PŚ 2014, w Chongqing ustanowiła swój nowy rekord na ścianie służącej do bicia rekordu świata. 

 

Edyta Ropek w Chongqing

Edyta Ropek w Chongqing, fot. A. Kamiński

 

 

Po kontuzji praktycznie nie ma śladu, teraz mogę koncentrować się na walce o jak najwyższe miejsca. To były pierwsze zawody, w których startowałam bez chroniącej kontuzjowane kolano ortezy.Jestem zadowolona z czasów uzyskanych na pierwszych zawodach, pokazują one moim rywalkom, że wróciłam do gry. Czasy na zawodach wskazują, że liczę się w walce o podium. Druga edycja w Baku była bardzo trudna, ze względu na zmęczenie, które pojawiło się u części zawodników, którzy tak jak ja, zaraz po pierwszej edycji pucharu, udali się na niezwykle wymagające zawody X-Games, a po nich na kolejny puchar do Azerbejdżanu. Zakładaliśmy z trenerem, że zmęczenie wpłynie na czasy, ale priorytetem było dla mnie wejście w rytm startowy po kontuzji." - komentuje swoj powrót do formy Edyta Ropek

 

W Chongqing Edyta ustanowiła nową życiówkę 8,84 sekundy, fot. A. Kamiński

W Chongqing Edyta ustanowiła nową życiówkę 8,84 sekundy, fot. A. Kamiński


Na tegoroczny cykl PŚ we wspinaczce na czas składa się siedem edycji. Przed nami jeszcze pięć które odbędą się w następujących terminach i miejscach: 20-22 czerwca (Haiyang, Chiny), 10-12 lipca (Chamonix, Francja), 30-31 sierpnia (Arco, Włochy), 11-12 października (Mokpo, Korea Południowa) i 18-19 października (Wuijang, Chiny).Najważniejszymi zawodami sezonu wspinaczkowego będą wrześniowe mistrzostwa świata, które odbędą się w hiszpańskiej miejscowości Gijon.

 

Pierwsza edycja Pucharu Świata w Chongqing, fot. A. Kamiński

Pierwsza edycja Pucharu Świata w Chongqing, fot. A. Kamiński

 

Zdjęcia z zawodów w galerii >>