Edyta Ropek nominowana w plebiscycie Gazety Krakowskiej

2013-01-25

Trwa doroczny plebiscyt Gazety Krakowskiej na „Najlepszego Sportowca Ziemi Tarnowskiej Roku 2012”. Wśród nominowanych sportowców pretendujących do miana najbardziej popularnych w 2012 roku nie zabrakło zawodniczki wspieranej przez Grupę Azoty, reprezentantki wspinaczki sportowej, Edyty Ropek.

 

Dla Edyty sezon 2012 był przełomowym, ze względu na życiową formę i uzyskanie najlepszego wyniku w karierze na ściance służącej do bicia rekordu świata. Podczas Mistrzostw Świata w Paryżu, gdzie Edyta uplasowała się na piątym miejscu - najwyższym spośród startujących reprezentantów Polski, Tarnowianka ustanowiła nowy rekord Polski z czasem 8,90 sekundy. Tym samym łamiąc po raz pierwszy na oficjalnych zawodach barierę 9 sekund i ustanawiając swoją nową życiówkę.

 

Edyta Ropek podczas Mistrzostw Świata 2012, fot. Wojciech Nowak

Edyta Ropek podczas Mistrzostw Świata 2012, fot. Wojciech Nowak


Podczas Pucharu Świata rozgrywanego we włoskiej dolinie di Daone, na najtrudniejszej ścianie służącej do wspinaczki na czas – 26 metrowej zaporze wodnej – Edyta dokonała rzeczy niesamowitej, wygrywając te prestiżowe i wymagające zawody po raz czwarty w historii ich rozgrywania. Nazwana przez Włochów „Queen of Speed Rock” na podium w Daone w sumie stanęła po raz szósty (dwa razy na trzecim miejscu).

 

Podium Pucharu Świata w Daone 2012, fot. Mauro Bineli

Edyta Ropek w Daone, fot. Mauro Bineli

 

Finał Pucharu Świata 2012 dla Edyty miał niezwykle emocjonujący przebieg, Tarnowianka do końca walczyła o jak najlepszą pozycję w rankingu, plasując się tuż przed finałową edycją na drugim miejscu. Mimo iż tym razem zawodniczka Grupy Azotów nie stanęła na podium klasyfikacji generalnej – ostatecznie uplasowała się na czwartej pozycji, podczas przedostatniej edycji w chińskim Xining pokazała niesamowitą klasę zwyciężając w biegu z aktualną mistrzynią świata Julią Lewoczkiną oraz pokonując w bezpośredniej rywalizacji liderkę tegorocznego pucharu świata Alinę Gaydamakinę. Z Chin Edyta wróciła z srebrnym medalem.

 

Edyta Ropek w Daone, fot. Mauro BineliEdyta Ropek w Daone, fot. Mauro Bineli

 

Edyta Ropek to obecnie najbardziej doświadczona zawodniczka startująca w pucharach świata, z powodzeniem rywalizuje z dużo młodszymi rywalkami, z roku na rok podnosząc swoją sportową formę. Edyta na swoim koncie ma cztery medale klasyfikacji pucharu świata, dwa medale mistrzostw Europy i dwa medale mistrzostw świata. Podczas zawodów

 

PŚ w Arco, 2012, fot. A. Kamiński

PŚ w Arco, 2012, fot. A. Kamiński

 

By oddać głos na Edytę Ropek w plebiscycie Gazety Krakowskiej można:

  • wysłać SMS o treści Senior.18 na numer 72355 – koszt 2,46 zł z VAT, 
  • wypełnić kupon dołączony do każdego wydania Gazety Krakowskiej, mutacja Tarnów i wysłać na adres redakcji (szczegóły na kuponie)

Wyniki głosowania publikowane są na bieżąco na stronie: www.tarnow.naszemiasto.pl

 

Na podium PŚ w Xining, 2012, fot. A. Kamiński

Na podium PŚ w Xining, 2012, fot. A. Kamiński