Edyta Ropek zakończyła sezon na 10 miejscu w rankingu Pucharu Świata 2013

2013-10-23

W minionym tygodniu w Azji odbyły się trzy ostatnie edycje pucharu świata 2013 we wspinaczce na czas. Zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat Edyta Ropek, pomimo poważnej kontuzji kolana, zakończyła tegoroczną rywalizację plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek świata! Reprezentacja Polski sklasyfikowana została na drugiej pozycji w rankingu państw startujących w PŚ 2013. 


Edyta Ropek podczas startu w Mokpo, Korea Południowa, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek podczas startu w Mokpo, Korea Południowa, fot. A. Kamiński


Sezon 2013 był niezwykle wymagający dla tarnowskiej mistrzyni wspinaczki. Edyta rozpoczęła go bardzo dobrym wynikiem podczas marcowego pucharu w Chongqing (Chiny), gdzie powtórzyła personal best z czasem 8,90 sekundy i zajęła 5 miejsce. Pod koniec kwietnia, podczas treningów z zawodnikami reprezentacji Francji, Edyta zerwała w prawym kolanie więzadło krzyżowe. Dnia 29 kwietnia przeszła operację rekonstrukcji, następnie przez trzy miesiące intensywnie się rehabilitowała, opuszczając jednocześnie starty w jednej z edycji Pucharu Świata w Baku (Azerbejdżan) i Mistrzostwach Europy w Chamonix (Francja). 

 

Edyta Ropek w operacji startowała w ochronnej ortezie, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek po operacji startowała w ochronnej ortezie, fot. A. Kamiński


Pomimo krótkiego czasu, odbudowuję formę pozwalającą na podjęcie rywalizacji. W sierpniu mistrzyni wraca do rywalizacji, z przewierconymi podczas operacji kośćmi udową i piszczelową, od tej pory startując w specjalnej ortezie ochronnej zakładanej na kontuzjowane kolano.  Pierwszym startem po kontuzji są prestiżowe The World Games 2013 w Cali, Kolumbia, gdzie zajmuje 12 miejsce. W kolejnych edycjach PŚ plasuje się na pozycjach: 11 miejsce PŚ w Arco, 20 miejsce PŚ w Perm, 10 miejsce PŚ w Mokpo, 13 miejsce PŚ w Haiyang, 9 miejsce PŚ w Wujiang. Pomimo opuszczenia jednej edycji Edyta Ropek kończy sezon na dziesiątym miejscu rankingu PŚ 2013, tym samym po raz dwunasty z rzędu w swojej karierze zajmuje pozycję w pierwszej dziesiątce rankingu pucharu świata!

 

Edyta Ropek dziesiątą zawodniczką świata w sezonie 2013!, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek dziesiątą zawodniczką świata w sezonie 2013!, fot. A. Kamiński


"Ten sezon był dla mnie bardzo trudny, operacja i unieruchomienie w pierwszym miesiącu spowodowały całkowity spadek formy wypracowanej od listopada 2012 roku. Nie poddałam się i walczyłam o powrót do zawodów jeszcze w tym sezonie. Teoretycznie było to niemożliwe, a jednak zrobiłam to, z czego jestem dumna." - komentuje Edyta Ropek, dodając - "W moim powrocie pomagało mi wiele przyjaznych osób, którym chcę bardzo podziękować za wsparcie i pomoc. Dziękuję partnerom, którzy mnie wspierali, szczególnie Grupie Azoty, firmie Elzat, Urzędowi Miasta Tarnowa, Polskiemu Związkowi Alpinizmu, firmom TOP30 i Entre Prises, Centrum Zdrowia Tuchów oraz marce Five Ten" - dziękuje zawodniczka. 

Edyta Ropek już planuje przygotowania do sezonu 2014, fot. A. KamińskiEdyta Ropek już planuje przygotowania do sezonu 2014, fot. A. Kamiński

 

Edyta Ropek nie zwalnia tempa, przygotowania do kolejnego sezonu zaczyna jeszcze w tym miesiącu: 

"Ten rok będzie trochę inny od poprzednich, ponieważ nie będę miała miesięcznej przerwy od treningów. Została ona skrócona do jednego tygodnia. Muszę odbudować siłę w prawej nodze, czego nie mogłam zrobić pomiędzy startami. Od operacji do zakończenia pucharu świata, był to dla mnie okres powrotu do startów i do sprawności. Dopiero teraz zacznie się etap budowania wysokiej formy na przyszły rok.  Pierwsze treningi rozpoczynam już pod koniec tego tygodnia, z czego jestem bardzo zadowolona." - opisuje swoje plany Edyta Ropek.  

 

Zawody w Azji, fot. A. Kamiński

Zawody w Azji, fot. A. Kamiński

 

Reprezentacja Polski sklasyfikowana została na drugiej pozycji w rankingu narodowym PŚ 2013, pierwsze miejsce zajęli Rosjanie, trzecie Ukraina. Aż pięcioro Polaków uplasowało się w pierwszej dziesiątce PŚ 2013. Najlepiej startująca z Polek Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lublin wywalczyła trzecie miejsce, na piątej pozycji uplasował się Marcin Dzieński z MKS Tarnovia, siódma była Klaudia Buczek Grupa Azoty MKS Tarnovia, dziewiąta Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin. Na jedenastym miejscu uplasował się Jędrzej Komosiński z PGNiG KU AZS PWSZ Tarnów, dwunasty jest Łukasz Świrk z Speed Rock Wadowice, dwudzieste trzecie miejsce zajęła Patrycja Chudziak z Pol-Inowex Skarpa Lubin, trzydzieste ósme Anna Brożek z PM Tarnów.  Zwycięzcami Pucharu Świata 2013 zastali Rosjanie Alina Gajdamakina i Stanisław Kokorin.  

 

Ciężki sezon dla Edyty Ropek, fot. A. Kamiński

Ciężki sezon dla Edyty Ropek, fot. A. Kamiński

 

Klasyfikacja Pucharu Świata 2013 - kobiet

Klasyfikacja Pucharu Świata 2013 - mężczyzn  

Klasyfikacja Pucharu Świata 2013 - państw