Edyta Ropek poza finałem PŚ w Perm

2013-09-30

W rozegranej w miniony weekend czwartej edycji pucharu świata we wspinaczce na czas, zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat Edyta Ropek uplasowała się na dwudziestym miejscu. Wracająca do startów po kontuzji kolana tarnowianka, niestety nie awansowała do finałowej szesnastki, w biegach eliminacyjnych uzyskała czas 11,27 sekundy. 

 

Łukasz Świrk, Jędrzej Komosiński i Edyta Ropek w Perm, fot. arch. J. Komosinski

Łukasz Świrk, Jędrzej Komosiński i Edyta Ropek w Perm, fot. arch. J. Komosinski

 

Zawody w rosyjskim Perm były czwartą odsłoną tegorocznej rywalizacji pucharowej, dobry start zanotowały Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lublin i Klaudia Buczek z MKS Tarnovia zajmując odpowiednio czwarte i piąte miejsce. 

 

Dwukrotna mistrzyni Europy Edyta Ropek nie może zaliczyć tych zawodów do udanych, w pierwszym biegu eliminacyjnym pechowo złapała linę asekuracyjną, w drugim popełniła błąd tuż przed końcem drogi, co skutkowało startą cennego czasu. Zawody w Perm rozgrywane były na ścianie, która nie uzyskała homologacji IFSC. 

Tak swój start w Perm komentuje zawodniczka: 

 

Start na drogach wspinaczkowych w Perm był dla mnie trudny, z uwagi na mniejsze chwyty, na których wszyscy zawodnicy zmuszeni są biegać bliżej ściany.  Dla mnie ta sytuacja była wyjątkowym utrudnieniem, ze względu na ortezę ochronną w której biegam. Teraz skupiona jestem nad zawodami w Azji, odbędą się tam trzy puchary świata na oficjalnych chwytach.”

 

Edyta Ropek w Perm, fot. J. Komosiński

Edyta Ropek w Perm, fot. J. Komosiński

 

Pozostali reprezentanci Polski uplasowali się na następujących pozycjach: Marcin Dzieński z MKS Tarnovia – 7 miejsce, Monika Prokopiuk Pol-Inowex Skarpa Lublin – 9 miejsce, Łukasz Świrk Speed Rock Wadowice – 14 miejsce, Patrycja Chudziak Pol-Inovex Skarpa Lublin – 15 miejsce, Jędrzej Komosiński – PGNiG KU AZS PWSZ Tarnów – 17 miejsce. 

 

Rywalizację zdominowali gospodarze, wśród kobiet całe podium przypadło Rosjankom, zwyciężyła Alina Gaidamakina, przed Julią Lewoczkiną i Marią Krasawiną. Wśród mężczyzn najlepiej startował Arseniy Szewczenko z Rosji, który w finałowym biegu zwyciężył z reprezentantem Czech Liborem Hrozą. Trzecie miejsce wywalczył Chińczyk Qixin Zhong