Znakomity start Edyty Ropek w Pucharze Świata

2013-09-09

Zadowolona ze swojego startu w trzeciej edycji pucharu świata we wspinaczce na czas wróciła do Polski zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat Edyta Ropek. Tarnowianka wraca po przerwie spowodowanej poważną kontuzją kolana do pucharowej rywalizacji, mimo odpuszczenia jednej edycji Polka w rankingu PŚ 2013 awansowała na dziewiątą pozycję! 


Edyta Ropek wróciła do Polski zadowolona z startu w Arco, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek wróciła do Polski zadowolona z startu w Arco, fot. A. Kamiński

 

W miniony weekend w włoskim Arco odbyła się trzecia edycja pucharu świata we wspinaczce sportowej. Do rywalizacji o to trofeum wróciła kontuzjowana w kwietniu Edyta Ropek. Start we Włoszech był dla niej bardzo udany, do Polski wróciła zadowolona i zmotywowana do walki o punkty w kolejnych edycjach pucharu. 

 

Edyta Ropek podczas eliminacji PŚ w Arco, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek podczas eliminacji PŚ w Arco, fot. A. Kamiński


W eliminacjach Ropek z czasem 9,95 sekundy uplasowała się na ósmej pozycji, pewnie awansując do rundy finałowej. W finale Polka zmierzyła się z Rosjanka Julią Kapaliną, niestety z powodu awarii systemu pomiaru czasu zawodniczki dwukrotnie powtarzały swój start. Ostatecznie zwyciężyła Rosjanka, Edyta Ropek uplasowała się na jedenastej pozycji.

 

Edyta Ropek i Julia Kapalina podczas finału, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek i Julia Kapalina podczas finału, fot. A. Kamiński


Cieszę się bardzo z czasu, jaki uzyskałam w eliminacjach, biorąc pod uwagę fakt, że startowałam z w pełni sprawnymi zawodniczkami, awans do finału na ósmej pozycji jest dla mnie dużym sukcesem. W Arco biegało mi się bardzo dobrze, jestem zadowolona z dobrego rezultatu.” – komentuje swój wynik Edyta Ropek, dodając – „Czas działa na moją korzyść, z tygodnia na tydzień jestem coraz szybsza. Przede mną jeszcze cztery starty w tegorocznym pucharze świata.” 

 

Edyta Ropek, Łukasz Świrk i Jędrzej Komosiński w Arco, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek, Łukasz Świrk i Jędrzej Komosiński w Arco, fot. A. Kamiński


Po dwóch edycjach, w których startowała Edyta (kontuzja wykluczyła ją z udziału w drugiej edycji PŚ w Baku, Azerbejdżan), plasuje się na wysokim dziewiątym miejscu z ilością 82 punktów. W klasyfikacji prowadzi Rosjanka Alina Gajdamakina – 217 pkt., przed swoją rodaczką Julią Kapaliną – 216 pkt. i Polką Aleksandrą Rudzińską – 181 pkt. . 

 

Jędrzej Komosiński podczas startu w Arco, fot. A. Kamiński

Jędrzej Komosiński podczas startu w Arco, fot. A. Kamiński


Najlepszy wynik wśród startujących w Arco Polaków odnotował Marcin Dzieński MKS Tarnovia zajmując czwartą pozycję, tuż za nim na piątym miejscu uplasował się Jędrzej Komosiński PGNiG AZS PWSZ Tarnów. Siódme miejsce wywalczyła Monika Prokopiuk z Pol-Inowex Skarpa Lublin. Jedenaste miejsce zajął Łukasz Świrk z Speed Rock Wadowice, piętnaste Klauda Buczek z MKS Tarnovia, szesnaste Patrycja Chudziak Pol-Inowex Skarpa Lublin, siedemnaste Aleksandra Rudzińska Pol-Inowex Skarpa Lublin.  Należy podkreślić, że zawody w Arco były szczególnie trudne dla zawodników z powodu licznych problemów technicznych.

 

Edyta Ropek po zawodach w Arco, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek po zawodach w Arco, fot. A. Kamiński


W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Czech Libor Hroza, przed Chińczykiem Qixin Zhongiem i Rosjaninem Stanisławem Kokorinem. Rywalizację pań zdominowały Rosjanki, zwyciężyłą Alina Gajdamakina przed Marią Krasawiną i Ksenią Poleczkiną.

 

PŚ w Arco - wyniki

Kobiety www.ifsc-climbing.org

Mężczyźni www.ifsc-climbing.org

 

Klasyfikacja PŚ po trzech zawodach:

 

kobiety 

1. Alina Gajdamakina (Rosja) 217 pkt

2. Julia Kaplina (Rosja) 216

3. Aleksandra Rudzińska (Polska) 181...

8. Klaudia Buczek 97

9. Edyta Ropek 82

10. Monika Prokopiuk 70

26. Anna Brożek 22

28. Patrycja Chudziak 20

 

mężczyźni 

1. Stanisław Kokorin (Rosja) 265 pkt

2. Libor Hroza (Czechy) 202

3. Jarosław Gontaryk (Ukraina) 164

4. Marcin Dzieński (Polska) 147...

7. Łukasz Świrk 118

9. Jędrzej Komosiński 116

 

Pozostałe do rozegrania edycje PŚ 2013:

4 edycja PŚ – 27-29 września, Perm, Rosja

5 edycja PŚ – 11-12 października, Mokpo, Korea Południowa

6 edycja PŚ – 15-16 października, Haiyang, Chiny

7 edycja PŚ – 19-20 października, Wujang, Chiny