Edyta Ropek startuje w The World Games 2013

2013-08-02

Zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat startuje w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The World Games Cali 2013 w Kolumbii. Zawodniczka wygrywa zmagania z kontuzją, po trzymiesięcznym okresie rehabilitacji rekonstruowanego więzadła krzyżowego będzie to jej pierwszy start od czasu operacji.


Edyta Ropek z oficjalną maskotką World Games Cali 2013

Edyta Ropek z oficjalną maskotką World Games Cali 2013, fot. A. Kamiński

 

Trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w sobotę wystartuje w prestiżowych zawodach The World Games, nazywanymi Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich  pretendującymi do bycia dyscyplinami olimpijskimi. Dla Edyty Ropek jest to drugi start w WG w jej sportowej karierze, w 2009 roku reprezentowała Polskę podczas zawodów w Kaoshiung na Tajwanie, tam wywalczyła dobrą siódmą lokatę. 

 

Edyta Ropek na World Games Cali 2013, fot. A. Kamiński

Edyta Ropek na World Games Cali 2013, fot. A. Kamiński

 

Ostatnie miesiące to dla Edyty Ropek okres ciężkiej pracy i walki o powrót do pełnej sprawności fizycznej po zabiegu. Dzięki pomocy doktora Mariusza Urbana i rehabilitanta Michała Krawczyka możliwe było odzyskanie sprawności w operowanym kolanie, pozwalające na powrót do przygotowań i treningów. 

 

Start w World Games jest dla mnie początkiem powrotu do formy na najwyższym światowym poziomie. Te trzy miesiące znoszenia bólu i ciężkiej pracy są dowodem na to, że mogę dokonać rzeczy niemożliwych. Nie jest to powrót do 100% formy, jednak ta kontuzja bardzo mnie wzmocniła i wiele nauczyła jako zawodniczkę. Chciałabym tez, żeby mój przykład dał nadzieję i motywację do walki innym sportowcom, którzy znajdą się w podobnej sytuacji – komentuje swój występ w Cali Edyta Ropek. 

 

Edyta udziela wywiadu telewizji kolumbijskiej, fot. A. Kamiński

Podczas finałów wrotkarstawa szybkiego, fot. A. Kamiński

 

Zawody we wspinaczce sportowej odbywają się w dwóch konkurencjach: prowadzenie i na czas. Polskę reprezentują zawodniczki specjalizujące się we wspinaczce na czas, są to: Klaudia Buczek (MKS Tarnovia), Monika Prokopiuk (Pol-Inowex Skarpa Lublin), Edyta Ropek, Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin).

 

Edyta udziela wywiadu telewizji kolumbijskiej, fot. A. Kamiński

Edyta udziela wywiadu telewizji kolumbijskiej, fot. A. Kamiński

W piątek drugiego sierpnia odbędą się oficjalne treningi na ścianie wspinaczkowej, start konkurencji na czas przewidziany jest na sobotę trzeciego sierpnia (noc z soboty na niedzielę wg. czasu polskiego). 

 

Harmonogram zawodów

3 sierpnia, sobota/niedziela – czasówki

  • 24:00 – 00:15 – oficjalne otwarcie zawodów
  • 00:15 – 00:30 – prezentacja zawodników
  • 00:30 – 01:20 – eliminacje czasówek
  • 03:45 – finały
  • 05:00 – ceremonia dekoracjiInternational

 

Live Broadcast z The World Games dostępny jest na stronie organizatora Igrzysk: www.tv.theworldgames2013.com/en/

 

Poniżej galeria zdjęć z pierwszego dnia pobytu w Cali.